Samochody poleasingowe – poradnik

Wstępna selekcja

Zacznijmy od tego, że auta trzeba na początku dokładnie obejrzeć. W niemal każdym przypadku będą one wyglądamy nienagannie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Konieczna będzie najpierw kontrola lakieru urządzeniem do pomiaru jego grubości. Mimo że kupując samochody poleasingowe od firmy leasingowej mamy wgląd do pełnej historii auta to i tak należy to sprawdzić. Często zdarza się tak, że poprzedni użytkownik samochodu gdzieś go zarysował i od razu oddał do usunięcia uszkodzenia u innego lakiernika niż ASO i nie zostało to wpisane. Jeśli wykryjemy taką usterkę to możemy z takiego auta od razu zrezygnować lub pomyśleć nad rozmową o obniżce ceny ze sprzedawcą.

Sprawdzanie historii i przebiegu

Raczej nie zdarza się, żeby samochody poleasingowe sprzedawane bezpośrednio przez firmę leasingową miały cofane liczniki. Auta te w trakcie obowiązywania umowy leasingu były ponadto serwisowane w ASO (wymóg firm leasingowych) więc przebieg jest udokumentowany w książce serwisowej. Książka ta pozwala nam także ocenić potencjalne koszty eksploatacyjne samochodu. Jeśli często dochodziło do odwiedzin w serwisie lub do wymiany określonych części to możemy założyć, że auto jest kłopotliwe i takie wizyty wraz z naprawami będą nas sporo kosztować. Dlatego takie auta także możemy sobie raczej odpuścić, chyba że jesteśmy fanami konkretnego modelu i marki i jesteśmy gotowi na duże opłaty.

Wizyta na stacji diagnostycznej

To że mamy pełny wgląd w historię pojazdu nie powinno wykluczać wizyty na stacji diagnostycznej lub, nawet lepiej, u zaprzyjaźnionego mechanika. Sprawdzając samochody poleasingowesamochody poleasingowe może on wskazać nam, co niedługo będzie do wymiany i przybliżyć koszt takiego przedsięwzięcia. To także może nam się przydać przy negocjacji ceny. Jeśli jednak wskazana usterka będzie poważna i bardzo droga w naprawie to lepiej zrezygnować. Jeśli natomiast wskaże nam kilka części do wymiany, to może sugerować, że niedługo potem będziemy zmuszeni do kolejnych inwestycji w ten pojazd, ponieważ kolejne podzespoły będą wymagały wymiany na nowe. Samochody poleasingowe warto kupować, jednak należy to robić z głową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.