Leasingowanie samochodów na firmę

Proste zasady leasingu

Niesłabnącą popularność usługi leasingowe zawdzięczają z pewnością prostym zasadom i przejrzystości umów leasingowych. Co więcej – konkurencja leasingowa jest olbrzymia, dlatego też firmy leasingowe prześcigają się w coraz bardziej atrakcyjnych warunkach umów na leasing oraz w szybkości generowania wniosków na temat tego, czy danemu przedsiębiorcy może zostać udzielony leasing, czy nie spełnia wymagań i mógłby być problemem dla firmy leasingowej. Obecnie największe firmy leasingowe są z stanie wygenerować taką decyzję nawet w godzinę. Oczywiście, jest to dopiero pierwszy krok w kierunku nawiązania umowy na leasing samochodów firmowych. W późniejszym czasie w skrajnych przypadkach, decyzja ta może ulec zmianie.

Leasing operacyjny

Zdecydowanie najpopularniejszą formą finansowania jest leasing operacyjny. Ponad siedemdziesiąt procent wszystkich umów leasingowych zawierana jest właśnie na niego. Dlatego też warto poznać jego charakterystykę. Po pierwsze w koszty prowadzenia działalności gospodarczej wpisuje się opłatę wstępną wraz z ratami leasingowymi (zarówno częścią odsetkową, jak i kapitałową). To bardzo korzystnie. To ile można odpisać zależy również od tego, czy zakwalifikujemy pojazd jako auto w stu procentach służbowe (wtedy możemy odliczyć nawet 100 procent wartości), czy jako wykorzystywane również do użytku domowego (wtedy tylko maksymalnie 50 procent). Jest to o tyle ważne, że w przypadku kontroli ze strony Urzędu może być trudno udowodnić, że pojazd był jedynie użytkowany w celach służbowych. Dużą zaletą jest także to, że podatek VAT płaci się od każdej raty. W trakcie umowy trzeba zamortyzować w opłatach ratalnych minimum 40 procent wartości pojazdu (zwykle więcej). Istnieje tu kwota wykupu, której wysokość jest zależna od procentu zamortyzowania auta.

Leasing finansowy

O wiele mniej popularne rozwiązanie, gdzie w trakcie umowy trzeba zamortyzować całą leasingwartość pojazdu. W koszty w tym przypadku wpisuje się odpisy amortyzacyjne wraz z odsetkowymi częściami rat leasingowych. Niestety, dla wielu przedsiębiorców, już z pierwszą ratą leasingową trzeba będzie opłacić całość podatku VAT. W tej formie finansowania nie istnieje wykup, gdyż korzystający amortyzuje pełną wartość środka trwałego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.