Leasing – wady i zalety

Co leasingujemy

Artykuł ten przeznaczony został dla osób, które podobnie jak ja, chciały pozyskać samochód do swojej firmy i nie wiedziały, którą ofertę wybrać. Leasing samochodów, kredyt czy może wynajem? Ja od razu na wstępie zrezygnowałem z wynajmu, ponieważ kwoty były niebotycznie wielkie i po przeanalizowaniu kosztów rocznych wyszło na to, że bardzo bym przepłacał w porównaniu do leasingu i kredytu. Do tego drugiego byłem sceptycznie nastawiony. Wiem ile może być z tym problemów, żeby w ogóle dostać taki kredyt oraz wiem, że w późniejszym czasie mogą także pojawić się problemy. Leasingu nigdy nie brałem, a czytałem pochlebne opinie, więc się na niego zdecydowałem

Zalety

Zacznijmy od rzeczy, które zdecydowanie przemawiają na korzyść leasingu. Na pewno jest to ilość formalności, która w tym przypadku ograniczona jest do minimum i naprawdę wszystkie dokumenty można zebrać nawet w jeden dzień. Następnie trzeba czekać, aż firma leasingowa przeanalizuje dokumenty i podejmie decyzję, czy leasing samochodów nam sfinansować, czy nie. Mi się udało i umowę podpisałem na leasing operacyjny, który leasing samochodówtutaj omówię. Do zalet przede wszystkim zalicza się to, ze do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej wpisuje się całą ratę leasingową i opłatę wstępną. Zaletą jest także sposób opłacania podatku VAT. Płaci się go bowiem od każdej raty, dzięki czemu w ogóle nie obciąża on naszego portfela.

Wady

Do wad można zaliczyć to, że leasing samochodów operacyjny posiada klauzulę wykupu. Jeśli po upływie umowy leasingowej chcemy wykupić pojazd, to musimy zapłacić ustaloną podczas podpisywania umowy kwotę. Jest ona zależna od tego ile procent auta zamortyzujemy w trakcie umowy. Im więcej tym większe raty i mniejsza kwota wykupu. A auta, które wcześniej leasingowaliśmy zwykle nie opłaca się nie wykupywać. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż takiego samochodu na rynku wtórnym lub po prostu dalsze jego użytkowanie. Leasing samochodów mam od dwóch lat i póki co, nie mam żadnych problemów, dlatego na tę chwilę mogę takie rozwiązanie zdecydowanie polecić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.